Londýn – cestujeme za vianočnými anjelmi

Londýn – cestujeme za vianočnými anjelmi

Rozprávková atmosféra vytvorená miliónmi blikajúcich svetielok a anjeli, poletujúci nad mestom. Buďte si istý, že najkrajšiu tradičnú vianočnú atmosféru má

Londýn.

Rozsvietenie vianočnej výzdoby v centre Londýna je každoročne veľkou udalosťou.


Ulice od Regent street, Oxford street, Soho, Carnaby street

a mnohé ďalšie sa v týchto dňoch zmenili na rozprávkovú krajinu. Kamkoľvek sa rozhodnete ísť, bude to o veľkom množstve turistov ale aj domácich, všetci si vychutnávajú predvianočný čas.

Londýn je veľkomesto s nekonečnou ponukou na akékoľvek aktivity. Nesmierne inšpirujúce kamkoľvek sa vydáte. Bohatá história, krásna tradičná i moderná architektúra, udržiavané parky, obsiahle zbierky v nádherných priestoroch múzeí a galérií (väčšina je s voľným vstupom) a ľudia, ktorí vám vždy radi poradia.

Do Londýna sa musíte zamilovať.

Ako si ho užiť a vyhnúť sa ako tak nákupnému zhonu? Poradím Vám, ktorým smerom sa vydať a čo sa oplatí v týchto dňoch vidieť.

Ak nie sme nákupní maniaci (verím, že tomuto pokušeniu sa dá odolať:-) …. pokúsme sa „zobudiť“ v štvrti

Shoreditch / Islington . Je v centre mesta, no stále si zachováva pokojný ráz.

Good morning Shoreditch…

Je to ideálna lokalita, ak ste ako ja a preferujete raňajší beh v peknom prostredí a pri vode. Regent canal má nádhernú atmosféru po celý rok. V posledných rokoch je Shoreditch vyhľadávanou lokalitov pre investorov a  developerov. Postavilo sa tu veľa nových bytov a hotelov. Ulice sú pokojné, čisté a relatívne bezpečné.

Hotel Montcalm Shoreditch ponúka moderné ubytovanie s wellness a bazénom veľakrát za zvýhodnené ceny v špeciálnych ponukách na  booking.com. Využite ich. Jeho poloha je veľmi praktická. Raňajkovať môžete za výhodnejšie ceny v Prèt a manger oproti vchodu do hotela alebo na rohu ulice, pred vstupom do stanice metra Old street. Bistro Shoreditch Grind –  ponúka zdravé raňajkové menu, smoothie, výbornú kávu a veľmi príjemnú londýnsku atmosféru.

 

 

Na poschodí je unikátne navrhnuté nahrávacie štúdio, kde svoje projekty realizovali mnohí umelci, vrátane skvelého Sama Smitha. Chce to vyšlapať po schodoch a urobiť si zopár záberov.

Po výdatných raňajkách sa zo stanice metra Old street veľmi ľahko dostaneme na stanicu Tower Bridge a peknou prechádzkou po nábreží Temže k Tower of London. Príjemnú odbočku na pohár Prosecca si môžme urobiť v neďalekých

 

St. Katharine Docks.

Bývalé prístavné doky sú dnes komerčne využívané, je tu množstvo nových bytov, pekných barov a reštaurácií. Ak  máme krásny slnečný deň, pri „zaparkovaných“ jachtách sa s pohárom Prosecca či iného nápoja oddychuje naozaj veľmi príjemne. Až bude ťažké odísť :-). Poďme však ďalej, čaká nás blízky

Tower Bridge.

Historická ikona Londýna je povinným ale príjemným zážitkom. A bude ešte väčším, ak sa nám podarí vidieť, ako sa pre potreby lodnej dopravy otvorí?.
Na Southbanku – južnom nábreží Temže, bude v tomto čase trochu chladnejšie. Menej slniečka, ale veľa krásnej architektúry a úžasnej atmosféry. A to nielen na uliciach a nábreží, ale hlavne v reštauráciách a puboch s tradičným i menej tradičným stolovaním.

Kamkoľvek sa pohneme , sprevádza nás nádherný výhľad na druhú stranu rieky. Výškové budovy, z ktorých tou mojou milovanou a posledné roky čoraz viac obostavanou je


Gherkin, architekta Normana Fostera
( v čase londýnskeho jesenného designweeku je prístupný verejnosti. Pripravte sa však na dlhé rady rovnako cítiacich dizajnmaniakov).

Kontroverzný Walkie Talkie, 


s impozantnou Sky Garden, s 360 stupňovým výhľadom na Londýn sa do povedomia dostal nielen vďaka svojmu tvaru, ale aj problémom, ktoré spôsobili jeho presklené steny v blízkom okolí. (Rezervácie cez web stránku ako na väčšinu atrakcií v meste).
Tate modern gallery je v priestoroch bývalej elektrárne a pre potreby galérie ju upravil architektonický tím Herzog & de Meuron. Okrem diel Dalího, Picassa, Matissa či Warhola ponúka nekonvenčný priestor bývalej turbíny aj k relaxu a zábave. Odporúčam navštíviť reštauráciu s prekrásnym výhľadom na druhý breh Londýna.


Po Millenium Bridge – moste pre peších (navrhnutý architektmi z Foster & Partners, Spoločnosťou Arup a Sirom Anthony Carom), sa mierne adrenalínovo presunieme k 300 – ročnej
St. Paul Catedral.

 

 


Sir Christopher Wren, barokový dizajnér, architekt a astronóm, navrhol ďalších 53 londýnskych kostolov. Katedrála je však jeho najvýznamnejším dielom. V predvianočnom čase si tu môžeme vychutnať jej dokonalú akustiku pri počúvaní nádherných vianočných kolied. Odporúčam postavte (posaďte) sa do stredu, na miesto, kde máte nad hlavou krásnu kupolu.
V okolí katedrály je niekoľko pekných kaviarní. Čo sa oplatí ochutnať? Ak nie ste milovníkmi espressa ako ja, určite ochutnajte anglickú klasiku – kvalitný indický čaj podávaný s mliekom a tradičnými scones, s hustou smotanou a malinovým džemom.

 

V Londýne je množstvo reštaurácií s naozaj vynikajúcou kuchyňou. Mix ľudí z celého sveta, pre ktorých sa toto mesto stalo domovom, prinieslo anglickej kuchyni  svieži vietor.

My spoločne nájdeme budovu OXO TOWER :-). Nič komplikované, názov OXO uvidíte z diaľky.

Príjemný vzdušný priestor a nádherný výhľad na Londýn ponúka

OXO tower restaurant 

s modernou britskou kuchyňou, pod vedením šéfkuchára Jeremy Bloora. Ten geniálne používa čerstvé sezónne potraviny a varí naozaj s vášňou. Potešenie pre všetky zmysly. Moje oko sa nevie odtrhnúť od dokonalého, na milimetre vyrátaného dizajnu. Samozrejme tomu zodpovedajú aj vyššie ceny.

Údená burrata – lahodný taliansky čerstvý syr, granátové jablko, mrkva, chrumkavý čips, paštrnák a redukcia tajnej receptúry?

A čo ešte nájdeme vo vianočnej ponuke?

Mince Pies – tradičné anglické koláčiky plnené mletým mäsom sa ponúkajú aj v sladkej verzii, s ovocnou plnkou a typickým vianočným korením. Mňam.

Brussels sprouts – ružičkový kel, ktorý si z detstva pamätám ako zeleninu absolútne nechutnú, no veľmi zdravú, podávaný s varenou mrkvou, zelenou fazuľkou, pečeným paštrnákom a zemiakmi k dusenému alebo pečenému mäsu. Podľa moderných trendov aj pečený so slaninkou, píniovými orieškami a parmezánom.  Hitom je fritovaná verzia.

Ak však v duchu tradícií, tak odporúčam ochutnať kompletné vianočné menu aj s pohárom červeného vína. Ako dezert sa podáva teplý

Apple crumble s krémom 

alebo sladký Christmas puding – zo sušeného ovocia, mandlí a hrozienok poliaty brandy /všetko za 18 libier/

v obľúbenom Café in the Crypt v  St.Martin-in-the-Fields na Trafalgar Square.

Ten priestor vás určite prekvapí, jedlo je tu vždy chutné a za dobrú cenu. Pravidelne sa tu konajú jazzové koncerty – odporúčam.Vždy keď som v Londýne je St. Martin-in-the-Fields spolu s National Gallery, ktorá je hneď vedľa,  v mojom programe.

V posledných rokoch je Fish and chips naozajstnou lahôdkou. Aj britská metropola podľahla vareniu z čerstvých surovín.  Ochutnávajme, ale v reštauráciách s výbornými referenciami /Tripadvisor/. Moja obľúbená fish&chips je na Marylebone High street

The Golden Hind.

Veľmi prakticky zariadená,  ponúka tradičný fish and chips v čase obeda a po prestávke až večer. Ceny sú viac ako dobré:-). Pozor, veľká pravdepodobnosť, že sa tu stretneme s nejakou celebritou. Tak nenápadné a zároveň skvelé to tu je. Na rovnakej ulici je aj kníhkupectvo Daunt Books. Odporúčam ho navštíviť. Zastavil sa tu totiž čas, odrazu sme ako v historickom filme z obdobia vlády Kráľa Edwarda /1901 – 1910/.

Z histórie sa posuniem do apríla 2006 :-). Mala som na sebe oblečenú hnedú koženú bundičku a bola mi zima?… Pred sídlom anglickej kráľovnej – Buckinghamským palácom – kvitli tulipány. Zatajila som dych a zapla spúšť malého fotoaparátu … bola som unesená. Tie fotky musím nájsť…

Rovnaký pocit ako vtedy, mám v londýnskych parkoch aj po rokoch. Milujem tú úžasnú slobodu, ktorú v nich zažívam. Nezáleží na tom, aké je ročné obdobie.

V týchto dňoch však pokoj vo východnej časti Hyde parku nehľadajme 🙂

Vianočné trhy a veľký zábavný park – to je WINTER WONDERLAND

Ochutnajme Mulled wine – varené červené víno s vianočným korením, špeciality bavorskej kuchyne či palacinky so škoricovým cukrom a citrónovou šťavou. A ak je v nás stále dieťa, ktoré miluje nové zážitky, tak nezaváhame ani minútu. Už sedíme pripútaní v ergonomickom sedadle, ktoré stúpa do neba.  Z tej neskutočnej výšky sa roztriaslo celé vnútro, no výhľad na park a priľahlé okolie stojí za trochu strachu. Je neopísateľne krásny. Rýchlo zatajiť dych a riadeným voľným pádom padáááámeeee …. Adrenalínové šialenstvo, ktoré sa nedá komentovať ináč ako

ohhhh my Gooooooood….?

 

SHOPPING

 

Asi nie je vec, ktorú by ste si tu nemohli kúpiť. Tradičné obchodné domy od najstaršieho Liberty cez Selfriedges, Fortum Mason, Harrods

a Harvey Nichols na Knightsbridge, či moje obĺúbené concept stores, kde nájdete nádherné veci do interiéru, krásne knihy a mnoho ďalších drobností, ktoré urobia radosť – Conrad Shop a Anthropologie.

Keď sa jedná o mňa, rada sa túlam po múzeách a galériách, ktoré majú skvelé gallery shopy . Odporúčam.

Napr. v Royal Academy of arts, Victoria & Albert museum, Tate Britain či v Science museum alebo v Natural History Museum. Každopádne, ak máte čas, vstúpte a prezrite si obsiahle expozície, aké nenájdete nikde na svete. Londýn je mekkou milovníkov umenia a múzeí. Väčšina má vstupy zdarma a to vďaka štedrým príspevkom sponzorov/donátorov.

 Pri tej nekonečnej ponuke krásnych vecí sa nedá iné, len sa zamyslieť. Čo je to najdôležitejšie, to, čo naozaj potrebuje každý z nás?

Krásne Vianoce

Žiadne komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *